Python ile FTP Üzerinden Dosya Alma-Gönderme (ftplib)

ftplib; FTP protoküle üzerinde bir istemci oluşturmamızı sağlayan çok kullanışlı standart bir Python modülüdür.

Kullanımı da oldukça basit. Öncelikle bu modül içinde bulunan FTP sınıfından bir örnek(instance) oluşturuyoruz. Sırayla FTP adresi, kullanıcı adı ve şifresi parametre olarak veriliyor.

Oluşturduğumuz bu FTP örneği ile bütün işlemlerimizi yapıp sonra quit ile bağlantıyı sonlandırıyoruz.

Dosya İşlemleri

Bağlantımız ilk açıldığı anda uzak sunucunun ana dizininde işlem yapmaya uygun olacaktır. Bunu cwd metodu ile değiştirebiliriz. Yeni bir klasör açmak için de mkd metodunu kullanabiliriz. Az önceki örneğin devamı olarak;

Dosya göndermek için iki biçim bulunuyor. Biri dosyamızı ikili bloklar halinde diğeri ise satır satır gönderim yapıyor. İki metot da ilk parametre olarak FTP komutunu ikinci parametre olarak dosyamızın open metodu ile oluşturulmuş bir dosya nesnesini alıyor. İkili gönderim seçeneğinde blokların büyüklüğünü girebileceğimiz bir üçüncü parametre de bulunuyor.

Yine önceki örneğin devamı olarak deneme klasörüne iki dosya gönderelim;

Dosyalarımız aktarılmış olmalı. Yukarıda kullandığımız dir metodu ile kontrol edilebilir.

Dosya almak için ise;

Ardışık olarak, bir döngü içinde olabilir, çok fazla istek gönderilecek ise uzak bilgisayara, bağlantı uzak bilgisayar tarafından kapatılabilir. Bunu çözmek için istekler arasına time modülünün bir fonksiyonu olan time.sleep(1) ile biraz zaman eklenebilir.

Bir Cevap Yazın